محصولاتشرکت های ساختمانیفروش مصالح ساختمانیخرید مصالح ساختمانیبنگاه املاکاخبار ومقالات

انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پی وی سی انجمن صنفی کارفرمایی سازندگان مسکن و ساختمان استان تهران انجمن تولید کنندگان در و پنجره یو پی وی سی ایران شرکت تعاونی انبوه سازان مسکن انجمن صنفی انبوه سازان مسکن سندیکای شرکت های ساختمانی ایران سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران انجمن سنگ ایران انجمن صنفی کارفرمایی طراحی و معماری و دکوراسیون ایران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران انجمن صنفی تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی
مصالح ساختمانی,بازار مسکن,کاشی,سرامیک,دکوراسیون

نقش مخرب بساز بفروش های کلان در بازار مسکن

مسکن، بازار مسکن، فروش مسکن، خرید مسکن، قیمت مسکن، صنعت ساختمان

به گطارش شبکه صنعت ساختمان ایران به نقل از"صما": رونق بازار مسکن و افزایش قدرت خرید مردم، از سیاست های مهمی است که دولت یازدهم و وزارت راه و شهرسازی از شروع به کار خود آن را دردستور کار خود قرار داده و در این راه طرح ها و برنامه هایی مثل تسهیلات متعدد مسکن و کاهش نرخ سود بانکی هم ارائه کرده است. اما آنچه از گفته های کارشناسان اقتصادی بر می آید، حاکی از آن است که اینها اگرچه شرط لازم برای رونق بازار مسکن است، اما کافی و جوابگو نیست.

 

در همین رابطه عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درخصوص راهکارهای افزایش قدرت خرید و ایجاد رونق در بازار مسکن گفت: در حال حاضر اقدام صحیح این است که هر بخشی به وظایف خود بپردازد و سیستم بانکی و نهادهای دولتی و نهادهای عمومی وارد سوداگری در بازار مسکن نشوند و عرضه و تقاضای این بازار را به بخش خصوصی واگذار کنند.

 

محمد قلی یوسفی با بیان این مطلب افزود: در بازار مسکن متاسفانه نقش تعیین کننده را بسازوبفروش های کلان داشته اند و منابع وسیعی را از سیستم بانکی گرفته اند و خود بانک ها هم در این زمینه نقش ایفای نقش کرده اند.

 

وی با بیان اینکه دولت باید در این زمینه به طور اکید پافشاری و کنترل کند تا سیستم بانکی برای کسب سود بیشتر منابع را به سمت مسکن نبرد افزود: در گام بعدی با توجه به هزینه هایی که در بخش احداث ساختمان های اداری، تجاری و لوکس شده، قیمت این ساختمان ها باید کاهش یابد.

 

یوسفی اضافه کرد: قرار نیست که مردم تاوان آن سرمایه گذاری غلطی را بدهند که در این زمینه صورت گرفته و از همین رو دولت و یا سیستم بانکی باید از ورود به این بخش خودداری کنند تا قیمت این ساختمان بسیار کاهش یابد و با واقعی شدن قیمت آنها در حدی که انتظار می رود، از فعالیت های سوداگرانه در این بخش خارج شوند.

 

این اقتصاددان همچنین با اشاره به نقش مهم تسهیلات بانکی در تحرک بازار مسکن اظهار داشت: مسلما بخشی از بازار مسکن به عرضه و بخشی هم به تقاضا برمی‌گردد.

 

وی با بیان اینکه در کشورهای دنیا بخش عظیمی از قیمت خرید مسکن را از طریق سیستم بانکی و در قالب وام های مسکن و با شرایط و ضوابط خاص تهیه می کنند ادامه داد: در ایران چنین شرایطی وجود ندارد و بنابراین می بینیم که نقش اعتبارات بانکی در خرید مسکن به عنوان یک مکمل در کنار پس اندازهای خصوصی افراد و قدرت خرید آنها است.

 

یوسفی در عین حال گفت: علیرغم اینکه تسهیلات نقش مهمی در بازار مسکن بازی می کند، اما مسئله این است که با توجه به شرایط حاکم بر جامعه ایران، مسکن نقش سوداگرانه ایفا می کند. یعنی صرفا به عنوان کالایی برای تامین نیاز عادی مردم نیست.

نوع: 
اخبار