محصولاتشرکت های ساختمانیفروش مصالح ساختمانیخرید مصالح ساختمانیبنگاه املاکاخبار ومقالات

انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پی وی سی انجمن صنفی کارفرمایی سازندگان مسکن و ساختمان استان تهران انجمن تولید کنندگان در و پنجره یو پی وی سی ایران شرکت تعاونی انبوه سازان مسکن انجمن صنفی انبوه سازان مسکن سندیکای شرکت های ساختمانی ایران سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران انجمن سنگ ایران انجمن صنفی کارفرمایی طراحی و معماری و دکوراسیون ایران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران انجمن صنفی تولید کنندگان شیرآلات بهداشتی
مصالح ساختمانی,بازار مسکن,کاشی,سرامیک,دکوراسیون

دولتی که سیمان می‌خرد باید کاشی و موزاییک هم بخرد

صنعت ساختمان, صنعت سیمان, صنعت فولاد, صنعت کاشی و سرامیک, رکود اقتصادی

رشد تقاضا برای مسکن به طور موثر نسبت به عرضه در سال‌های اخیر کمتر بوده و موجب رکود ساخت و ساز شده است. رکود ساختمان به برخی از صنایع که تولیدات آنها در این فعالیت مصرف می‌شود آسیب زده است. صنعت سیمان، صنعت فولاد، صنعت کاشی و سرامیک، شیشه و... از جمله این صنایع به حساب می‌آیند که در سال‌های اخیر آسیب دیده‌اند.

 

برخی از فعالیت‌ها مثل فولاد با دامپینگ و ارزان‌فروشی توانست تا اندازه‌ای کارش را رونق دهد اما صنف کاشی و سرامیک و صنعت سیمان نتوانستند حتی صادرات داشته باشند. این روزگار نامناسب صنعت سیمان موجب شده است که کارخانه‌ها دنبال راه‌حل باشند. کاهش تولید به طور دسته‌جمعی یکی از راه‌ها بود که از پیش معلوم بود که درجه کامیابی بالایی ندارد. توسعه صادرات به بازارهای افغانستان و عراق نیز نمی‌توانست به اندازه‌ای باشد که همه مازاد سیمان تولیدی را به خود اختصاص دهد.

 

به گزارش شبکه صنعت ساختمان ایران به نقل از" ساعت 24"،تازه‌ترین راه حل که شاید به دلیل آشنایی معاون اول با این صنعت زودتر پیدا شده است خرید محصولات این کارخانه‌ها به وسیله وزارت راه و شهرسازی است که رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارخانه‌ها خبر آن را با خرسندی اعلام کرده است.

 

رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان می‌گوید وزارت مسکن و شهرسازی به دنبال خرید دو میلیون تن سیمان از واحدهای تولیدکننده است و مجموع مدیران عامل شرکت‌های سیمانی به توافق درباره سهمیه‌بندی تولید رسیده‌اند. محمد اتابک با اشاره به اینکه برای حل چالش‌های صنعت سیمان اتفاق‌های مثبتی افتاده است، گفت: «بعد از جلسه‌ای که با حضور معاون اول رییس‌جمهوری برای حل معضلات صنعت سیمان تشکیل شد، دستور شکل‌گیری کمیته‌ای برای حل چالش‌های صنعت سیمان داده شد و این کمیته تشکیل شد و خدا رو شکر وزیر صنعت، معدن تجارت هم به عنوان رییس جلسه مواردی را مشخص کرد، بخشی از کارها را انجمن برعهده قرار گرفت و بخشی هم دیگر نهادها از جمله وزارت مسکن و شهرسازی که تاکنون اقدامات مثبتی را انجام داده‌اند.»

 

او در ادامه به کارهایی که از سوی وزارت مسکن و شهرسازی صورت گرفته اشاره کرد و گفت: «همکاری خوبی وزیر مسکن و شهرسازی و مسوولان این وزارتخانه برای حل چالش‌های صنعت سیمان در کشور داشته‌اند و طبق تعهداتشان در جلسه کمیته ساماندهی وضعیت صنعت سیمان به دنبال خرید دو میلیون تن سیمان هستند و در این رابطه مذاکراتی را نیز با سازمان برنامه داشته‌اند درباره نحوه خرید و نحوه گرفتن وجه داشته‌اند.»

 

 با توجه به اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد کارخانه‌های کاشی و سیمان ایران به دلیل فقدان تقاضا تعطیل شده‌اند، اکنون می‌توان از دولت روحانی پرسید چرا کاشی و موزاییک انبار شده را خریداری نمی‌کند. چرا دولت محترم اگر قصد دارد به صنعت کمک کند به کارخانه‌های نورد فولاد خصوصی کمک نمی‌کند که به دلیل نبود تقاضای داخلی هر روز یکی از آنها تعطیل می‌شوند؟ دولت یازدهم نباید کارهای عجیب دولت قبلی را به شکل دیگر ادامه دهد و تعهداتی ایجاد کند که خود را گرفتار کند.

طبقه بندی: 
نوع: 
اخبار